Moje sposoby na udany urlop
Inspiracje,  Podróże

Pomysł na wakacje? Poznaj 5 sposobów na udany urlop w kraju i za granicą

Nie będę dziś wymieniać szczegółowych pomysłów na wakacje i miejsc wartych odwiedzenia w kraju i za granicą, ani nawet w mojej najbliższej okolicy. Po pierwsze jest to temat na tyle obszerny, że zamiast artykułu musiałabym pewnie napisać książkę, a po drugie tego typu list i różnorodnych opracowań jest w sieci na pęczki. Wolę zresztą podobne zagadnienia odłożyć na później, gdy urlop w Polsce czy na świecie nie będzie już kojarzył się z podjęciem ryzyka, a raczej wywoływał same pozytywne emocje. Na razie, zamiast skupiać się na konkretnych atrakcjach czy lokalizacjach, podzielę się z Tobą moimi sposobami na udany urlop w niemal dowolnym miejscu i czasie.

Plany planami… a życie, życiem

Pora na chwilę szczerości. Na co dzień piszę sporo o formułowaniu celów, planowaniu, doradzam, motywuję… A jednak, choć założyłam sobie, że chcę publikować raz w tygodniu, ostatni wpis na blogu pojawił się pod koniec czerwca. Oznacza to, że przez ponad miesiąc komunikowałam się z Tobą wyłącznie za pośrednictwem mojego profilu na Facebooku i Instagramie.

Tekst, który właśnie czytasz, miał powstać zaraz po moim powrocie z urlopu… i wtedy właśnie zaczęłam go pisać. Potem jednak wszystko potoczyło się w moim życiu z prędkością lawiny. Dochodziłam do siebie po dość intensywnej bieszczadzkiej eskapadzie (o której również miałam Ci zresztą już dawno opowiedzieć), przygotowywałam się do startu w zawodach, dopinałam najróżniejsze projekty i stawiałam czoła zawodowym wyzwaniom, a na koniec dopadło mnie paskudne przeziębienie, co na kilka dni skutecznie uniemożliwiło mi normalne funkcjonowanie. Mówiąc krótko – życie!

Nie piszę o tym, żeby się tłumaczyć lub szukać wymówek. Po prostu uważam, że kreowanie idealnego obrazka osoby, która ma wszystko zaplanowane od A do Z i której wszystko się udaje – czy to w pracy, czy podczas wakacji – jest zwyczajnie nie w moim stylu i, co ważniejsze, zdecydowanie mija się z rzeczywistością.

Szczerze mówiąc, zastanawiałam się, czy w ogóle warto ten tekst publikować jeszcze w tym roku, ale uznałam, że odkładanie go na później nic nie zmieni. Uniwersalne pomysły na wakacje, którymi chcę się z Tobą podzielić, nigdy się nie przeterminują. Dobrze się bawić, poznawać świat i próbować nowych rzeczy można przecież bez względu na porę roku, prawda?

Udany urlop nad morzem i w górach

Udany urlop w nietypowych okolicznościach – czy to możliwe?

Sytuacja, z którą mamy do czynienia od dobrych kilku miesięcy, wpłynęła na bardzo wiele obszarów naszego życia, nie oszczędzając także planów urlopowych. Ja również wyprawę nurkową na drugi koniec świata zamieniłam na rodzinny wyjazd w polskie góry. I choć znacznie odbiegało to od moich wyobrażeń dotyczących tegorocznych wakacji, to jednak byłam ogromnie wdzięczna za możliwość zmiany otoczenia i aktywnego spędzenia czasu w gronie najbliższych, co w obecnych okolicznościach okazało się wartością nie do przecenienia. Było inaczej niż zwykle. Spontanicznie i na luzie. Było dobrze.

W całym tym epidemicznym zawirowaniu wyjątkowo często rozmyślałam o swoich dotychczasowych podróżach. Oglądałam zdjęcia (czego nie robiłam od miesięcy, czy może nawet lat) a Facebook niemal natrętnie podrzucał mi migawki dawnych wojaży, uświadamiając, że rok lub dwa lata temu o tej samej porze miałam już za sobą mnóstwo przygód.

W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że gdy myślę o udanych wakacjach, w mojej głowie pojawiają się zarówno wspomnienia wyjątkowych wycieczek w nieznane mi wcześniej zakątki świata, jak i niepozornych wypadów w gronie znajomych. Co ciekawe, nie umiem jednoznacznie stwierdzić, które z nich były dla mnie najważniejsze, najbardziej inspirujące czy po prostu sprawiły najwięcej przyjemności. Większość miała jednak pewne elementy wspólne.

Nawet jeśli wskazówki i pomysły na wakacje oparte na moich spostrzeżeniach nie wydają się na pierwszy rzut oka szczególnie odkrywcze, to liczę, że zainspirują Cię one do działania.

1. Zrób coś po raz pierwszy

Nie musi to być od razu skok ze spadochronem bądź wyjazd na drugi koniec świata. Zwiedzanie nieznanych zakamarków regionu, w którym mieszkasz, odwiedzenie niedawno otwartej, klimatycznej knajpki lub weekendowy wypad za miasto też może wprowadzić powiew świeżości do Twojego życia i sprawić, że inaczej spojrzysz na otaczającą Cię rzeczywistość.

Powrót do miejsc znanych i lubianych oczywiście również może dostarczyć Ci mnóstwo przyjemności. Warto jednak od czasu do czasu przełamać rutynę i zasmakować czegoś nowego, szczególnie podczas urlopu.

Spróbój czegoś nowego!

2. Otwórz się na ludzi

Choć uwielbiam eksplorować nowe miejsca i próbować najróżniejszych aktywności, to jednak dość szybko uświadomiłam sobie, że tym, co czyni podróże wyjątkowymi, są właśnie napotykani ludzie.

Nie oznacza to jednak, że zawsze ruszam w świat ze stałą, dobrze znaną ekipą. Muszę przyznać, że już kilkakrotnie zdarzyło mi się poznać towarzyszy podróży, z którymi miałam spędzić kolejne dni w jakimś odległym zakątku globu, dopiero na lotnisku. Czasem natomiast, co jeszcze zabawniejsze, jednym z uczestników okazywała się osoba, którą znam już z którejś z poprzednich wypraw… a ja dowiadywałam się o tym tuż przed odlotem!

Żebyś miał pełen ogląd sytuacji, wyjaśnię Ci, że ze względu na moją niepełnosprawność, aby wyjechać za granicę, nurkować, latać i zwiedzać, potrzebuję wsparcia innych osób. Dołączam więc często do różnych fundacji lub innych organizacji. Oznacza to, że w najróżniejszych warunkach – zarówno pod wodą, jak i na lądzie – muszę zaufać ludziom, którzy jeszcze przed chwilą byli mi zupełnie obcy. Łączy nas jednak wspólna pasja, a znajomości zawierane w takich okolicznościach okazują się często bezcenne.

Zresztą, gdybym miała rezygnować z wyjazdu za każdym razem, gdy brakuje mi kogoś znajomego do towarzystwa, zapewne ominęłoby mnie wiele wspaniałych przygód. No i nie poznałabym mojej zwariowanej paczki, z którą utrzymuję kontakt do dziś od czasu pamiętnej wycieczki nurkowej na Hel.

Spontaniczność – oczywiście w granicach rozsądku – może przynieść mnóstwo niespodziewanych korzyści. Oczywiście, aby uniknąć niepotrzebnych zawodów czy nieporozumień, warto upewnić się, że ekipa, z którą zamierzamy wybrać się na podbój świata, ma podobne wyobrażenie tego, jak powinien wyglądać udany urlop.

3. Planuj, ale pozwól sobie na trochę luzu

Planowanie wakacji jest super! Uwielbiam tworzyć listy miejsc wartych odwiedzenia, wypisywać lokalne atrakcje i testować pyszności, o których przeczytałam wcześniej w internecie. Często również kupuję bilety online, aby nie marnować wolnego dnia na stanie w kolejce. (No dobra, przyznaję się – kiedyś po dotarciu w miejsce, które bardzo chciałam zobaczyć, usłyszałam, że z powodu braku wejściówek nie uda mi się skorzystać ze wszystkich atrakcji).

Warto mimo wszystko być przygotowanym na to, że nawet najlepszy plan może czasem nie wypalić i nie wszystkie okoliczności da się przewidzieć. Nie warto, aby korki na drodze, załamanie pogody albo jeszcze coś innego, na co kompletnie nie masz wpływu, odebrało Ci całą przyjemność płynącą z wypoczynku. Zamiast zadręczać się, że coś poszło nie po Twojej myśli, postaraj się elastycznie dopasować do bieżącej sytuacji i wykorzystaj ją tak, jak umiesz.

Jeśli to możliwe, zadbaj także o to, aby po powrocie urlopu dać sobie czas na ponowne oswojenie się z rzeczywistością. Wiem doskonale, że nie zawsze się to udaje, ale z pewnością wiele ułatwia. O tym, jakie to ważne wie każdy, kto dzień po powrocie z intensywnego urlopu pędził rano do pracy. 🙂

Łap chwile

4. Smakuj, doświadczaj, bądź

Uwielbiam aktywny wypoczynek i kiedy jestem nowym miejscu, chcę poznać je jak najlepiej. Bardzo szybko przekonałam się jednak, że nie warto bezmyślnie gonić od muzeum do muzeum i odhaczyć wszystkich najważniejszych punktów na mapie.

Dobrze zostawić sobie nieco przestrzeni na to, aby doświadczyć kolorytu odwiedzanego miejsca. Porozmawiać, posmakować lokalnych potraw, delektować się chwilą. Nie ważne, czy jesteś kilka tysięcy kilometrów od domu, czy w sąsiednim województwie. Pracę zostaw w domu, wyloguj się z sieci, a nawet odłóż aparat fotograficzny. Po prostu bądź.

5. Zaplanuj coś specjalnego

Uwielbiam na czas urlopu zaplanować sobie choć jedną, wyjątkową atrakcję, która sprawi, że wakacje w Polsce lub za granicą na długo pozostaną w mojej pamięci. Jako że – jak wiesz – lubię nowe doznania i nieco ekstremalne przygody podczas urlopu w Polsce skakałam już ze spadochronem, latałam balonem i samolotem ultralekkim czy nurkowałam na Półwyspie Helskim. Za granicą próbowałam dodatkowo potraw, które przynajmniej na pierwszy rzut oka nie wydawały mi się zbyt zachęcające, ale za to były szczególnie zachwalane przez miejscowych. 🙂

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że nie każdemu odpowiada taki sposób spędzania czasu i doświadczania świata. Dla niektórych wymarzoną urlopową atrakcją będzie zdobycie górskiego szczytu, a dla kogoś innego może to być wizyta w teatrze plenerowym czy kinie samochodowym. Chodzi raczej o to, abyś znalazł formę wypoczynku, która najbardziej Ci pasuje – odpowiada Twoim potrzebom, upodobaniom i temperamentowi.

Urlop, który zapamiętasz na długo - wybierz gwóźdź programu!

Udane wakacje szyte na miarę

Czytając ten tekst albo słuchając barwnych opowieści znajomych, pamiętaj, że opracowując plany urlopowe dla siebie i swojej rodziny, powinieneś przede wszystkim zastanowić się, co pozwoli Tobie oraz Twoim najbliższym naładować baterie, a przede wszystkim dobrze się bawić.

To, że niektórzy uwielbiają dalekie podróże czy ekstremalne aktywności albo – wprost przeciwnie – wolą relaksować się na działce podjadając potrawy z grilla, nie oznacza, że taka forma wypoczynku musi odpowiadać wszystkim. Pamiętaj, że uniwersalna recepta na udany urlop po prostu nie istnieje, a pomysł na wakacje powinien być przede wszystkim Twój. Nawet jeśli to, co wybierzesz, nie będzie świetnie prezentowało się na instagramowych fotkach. 🙂

Ludzie różnią się otwartością na doświadczenia, potrzebą poszukiwania wrażeń i eksploracji i to jest OK. Ani brak zamiłowania do dalekich podróży, ani niewielkie fundusze, czy nawet ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną w kraju nie muszą oznaczać, że Twój urlop będzie nieudany. Ważne, byś w porę pogodził się z tym, na co nie masz wpływu, ale też starał się zmieniać to, co zmienić się da i wykorzystał czas wolny tak, jak lubisz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *