Pomysły na zabawy dla dzieci w domu
Inspiracje

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu – 10 propozycji

Temat numer jeden na większości portali poświęconych biznesowi i kwestiom związanym z zatrudnieniem to obecnie praca zdalna z domu. W internecie znajdziemy mnóstwo pięknie brzmiących porad dotyczących tego, jak efektywnie wykonywać obowiązki zawodowe we własnych czterech ścianach i jakich narzędzi używać do komunikacji ze współpracownikami. Eksperci zalecają na przykład, aby wytyczyć sobie osobną, komfortową przestrzeń na domowe biuro, w której nic nie będzie rozpraszać naszej uwagi. Jednak, jak to zwykle bywa, zdecydowanie łatwiej powiedzieć niż zrobić. No bo jak skupić się na pracy, gdy maluchy znudzone przymusową izolacją od rówieśników roznosi energia? Aby pomóc Ci w rozwiązaniu tego problemu chociaż na jakiś czas, przygotowałam pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci.

Pomysłowe zabawy dla dzieci, które pozwolą Ci zyskać czas na pracę zdalną

Kilka dni temu opublikowałam tekst o tym, jak konstruktywnie zagospodarować wolny czas w domu. Zachęcałam Cię do tego, abyś znalazł kreatywne, wspólne zajęcie dla wszystkich domowników i skorzystał z możliwości bycia razem bez pośpiechu. Jednak doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że czasem masz również potrzebę pobycia sam ze sobą. Wypełnienia obowiązków związanych z pracą zdalną lub po prostu złapania oddechu i zdystansowania się od wszystkiego. Twój odpoczynek jest ważny. W końcu zestresowany i zmęczony rodzic to zestresowane i zaniepokojone dziecko.

Rodzicom, których pociechy muszą przebywać zamknięte w czterech ścianach, bez możliwości wyjścia do szkoły czy przedszkola, może być teraz szczególnie trudno. Żeby pomóc Ci w tej sytuacji, przygotowałam propozycje kreatywnych i angażujących zabaw dla dzieci w różnym wieku. Co ważne, aby je zrealizować, nie potrzeba wymyślnych gadżetów – większość rekwizytów znajdziesz zapewne gdzieś na dnie własnej szuflady. Mam nadzieję, że któryś z pomysłów przypadnie Twojej latorośli do gustu.

1.Domowe podchody, czyli zabawa w poszukiwanie skarbu

Zadaniem dziecka jest ukrycie w domu skarbu i narysowanie mapy lub przygotowanie innych wskazówek, które mają do niego doprowadzić. Skarb to dowolny przedmiot wybrany przez pociechę – zabawka, pamiątka, szczelnie zapakowana drobna przekąska czy rysunek. W przypadku zabawy z maluchem warto, abyś to Ty jako pierwszy ukrył skarb i pokazał jak może wyglądać mapa oraz wskazówki. Potem, gdy dziecko zrozumie, na czym polega gra, będzie chowało niespodziankę samodzielnie.

Zabawa w podchody - mapa

2. Wytwórnia biżuterii

To zabawa, która może szczególnie przypaść do gustu dziewczynkom, choć samo nawlekanie na nitkę świetnie pomaga rozwinąć sprawność motoryczną każdego dziecka, a do tego sprzyja koncentracji uwagi.

Jedyne, czego potrzebujesz, to nitka i koraliki. Jeśli nie masz ich w domu, do stworzenia wisiorka możesz wykorzystać na przykład surowy makaron. Aby nadać mu nieco koloru, warto najpierw pomalować go farbkami i pozostawić do wyschnięcia.

3. Pieczątki z ziemniaka

Surowego ziemniaka przekrój na pół, a na jego płaskiej powierzchni zaznacz prosty, wypukły wzór i wytnij go. (Może to być na przykład figura geometryczna, gwiazdka, serduszko albo cokolwiek, co podpowiada wyobraźnia Twoja lub Twojej pociechy). Aby ułatwić sobie zadanie, możesz wykorzystać również niewielkie foremki do pierniczków, wycinając warstwę ziemniaka dookoła nich. Wypukłą powierzchnię posmaruj farbkami plakatowymi. Odciskanie kolorowych wzorów na kartce to naprawdę świetna i rozwijająca kreatywność zabawa dla dzieci.

4. Baza

Które dziecko nie lubi budowania bazy. Własna kryjówka z koców i poduszek często sprawia najmłodszym więcej radości, niż mogłoby się wydawać. To dość znana zabawa, ale być może warto odkryć ją na nowo. Istnienie Królestwa Dzieci bez dorosłych dostarczy zapewne sporo frajdy zarówno jednym, jak i drugim.

Opcjonalnie, możesz zaproponować dziecku urządzenie domowego pikniku na kocu lub przygotowanie się do „dalekiej wyprawy” i nakłonić je, żeby samo przygotowało przekąski oraz spakowało swój plecak.

Domowe ozdoby - handmade z odpadków

5. Handmade z odpadków

Masz w domu kawałki materiału, wstążki, kolorowe zakrętki albo guziki, które zalegają na dnie szuflady, czekając, aż wreszcie do czegoś się przydadzą? To świetnie, bo pora wreszcie zrobić z nich użytek. Ograniczeniem jest tu w zasadzie jedynie wyobraźnia. Dziecko może na przykład wykonać kolorowe wazony ze szklanych butelek, okleić kartonik, aby zmienić go w wielobarwną szkatułkę, albo stworzyć pomysłową „płaskorzeźbę” na kartce papieru.

6. Historia jak z gazety

Jeśli zalegają Ci w mieszkaniu kolorowe magazyny, zaproponuj dziecku, aby wycięło z nich postaci i inne elementy, a następnie przykleiło je w dowolny sposób na kartce papieru. Tworzenie w ten sposób komiksu czy zwykłej historyjki obrazkowej, a nawet przygotowanie plakatu, to świetna, angażująca zabawa dla dzieci w różnym wieku.

7. Pora na porządki

Nie namawiam Cię wcale, abyś w ramach zabawy kazał dziecku ścierać kurze. Chodzi raczej o to, aby przejrzało zabawki zalegające w kartonie na dnie szafy lub na strychu, których od dawna już nie używa. To doskonała okazja, żeby zachęcić malca, aby przedmioty, z których już wyrosło, przekazało na przykład dla dzieci z domu dziecka albo sprezentowało młodszym kuzynom.

Zdradzę Ci jednak tajemnicę. Tu wcale, tak naprawdę, nie chodzi o sprzątanie. Gdy maluch odkryje zapomniane skarby, zabawa prawdopodobnie pochłonie go na długo. Porządek to jedynie skutek uboczny! 🙂

Zabawki dla dzieci w domu

8. Z wizytą w teatrze

Jeśli Twoja pociecha uwielbia bajki, świetną propozycją może się okazać wirtualna wizyta w teatrze. Mnóstwo organizacji kulturalnych umieszcza w sieci darmowe, oficjalne nagrania sztuk teatralnych. Wśród nich znajdą się również propozycje spektakli przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku.

Nie byłabym jednak sobą, gdybym zaproponowała zwyczajne oglądanie. 🙂 To dobry wstęp do tego, aby później własnoręcznie przygotować kukiełki i odegrać własne przedstawienie. Do ich wykonania można wykorzystać bibułę, skrawki materiału lub cokolwiek innego, co przyjdzie nam do głowy.

9. Masy plastyczne

Ze składników, które znajdziesz we własnej kuchni, bez trudu przygotujesz klasyczną masę solną z mąki, soli oraz wody lub inne bardziej złożone masy plastyczne. Przepisy znajdziesz w internecie. W przypadku zabawy z małymi dziećmi zadbajmy o to, aby wykorzystywać składniki, które nie uczulają i nie zaszkodzą w razie przypadkowego dostania się na przykład do oczu czy ust. Podczas tworzenia niezbędny będzie oczywiście nadzór dorosłego.

Zabawa lepkimi masami plastycznymi to doskonała okazja do rozwijania kreatywności i sprawności manualnej dziecka.

10. Zostać pisarzem

Cienki, czysty zeszyt (albo spięte ze sobą zszywkami, złożone na pół białe kartki w formacie A4), kredki, mazaki, klej, wycinki z gazet albo stare pocztówki i do dzieła.

Możliwość stworzenia własnej książki bądź komiksu to coś więcej niż zwykłe rysowanie. Taka zabawa dla dzieci staje się doskonałą okazją do nauki opowiadania historii, rozwijania wyobraźni i logicznego myślenia, a także po prostu wyrażenia siebie.

Zabawa w tworzenie włansej ksiązki

Najlepsza zabawa dla dzieci w domu

Praca zdalna z milusińskimi pod opieką zdecydowanie nie należy do łatwych zadań. Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie atrakcje dla dzieci pomogą Ci zyskać choć trochę czasu, aby w spokoju wypełnić zawodowe obowiązki.

Nie zapominaj jednak, że szczególnie maluchy będą mimo wszystko wymagać nadzoru osoby dorosłej podczas wykonywania swoich prac plastycznych. Zanim dobrze poznają daną zabawę, mogą potrzebować również nieco więcej zaangażowania.

Pamiętaj też, aby dobrać trudność zadań do możliwości swojej pociechy, wynikającej z jej wieku oraz poziomu rozwoju, na którym się ona znajduje. W końcu nikt nie zna jej tak dobrze, jak ty sam! Każde dziecko ma prawo uczyć się i poznawać świat w nieco innym tempie. To, co będzie odpowiadało jednemu, może okazać się za trudne nawet dla jego rówieśnika. Bądź więc uważny na potrzeby pociechy, rozmawiaj, tłumacz, pytaj. A jeśli masz pomysły na oryginalne zabawy dla dzieci, które nie zostały tu wymienione, lub chcesz podzielić się wrażeniami, daj znać w komentarzu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.